img11961_kd_13940903-092147_
0

راهنمای خرید دهان‌ شویه‌ ها

اگر به یكی از داروخانه‌های سطح شهر سری بزنید، انواع و اقسام دهان‌شویه‌ها را خواهید یافت كه ممكن است در انتخاب دهان‌شویه مناسب سردرگم شوید. برخی از آنها حس طراوت و تازگی به دهانتان می‌بخشند و بوی بد دهان را از بین می‌برند. برخی دیگر نیز به دلیل داشتن ماده فلوراید می‌توانند از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری كرده و پوسیدگی‌های اولیه دندان‌ها را ترمیم كنند. برخی دیگر از دهان‌شویه‌ها نیز اثرات درمانی دارند و در كنترل بیماری‌های لثه مؤثرند.

به‌طوركلی دهان‌شویه‌ها را می‌توان به دو گروه تقسیم كرد: خوش‌بوكننده و درمانی.

دهان‌شویه‌های خوش‌بو كننده

این دهان‌شویه‌ها را شما می‌توانید بدون تجویز پزشك و بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه كنید. اگر گرفتار بوی بد دهان هستید، خرید یك بطری از این دهان‌شویه‌ها را به شما پیشنهاد می‌كنیم، چرا كه این دهان‌شویه‌ها می‌توانند نفس شما را طراوت و تازگی ببخشند. برخی انواع این دهان‌شویه‌ها می‌توانند باكتری‌های دهان را كاهش دهند. فراموش نكنید اثر این دهان‌شویه‌ها كوتاه‌مدت است و بیش از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باقی نمی‌ماند.

بنابراین اگر از بوی بد دهان رنج می‌برید به فكر پوشاندن آن با دهان‌شویه نباشید. شما باید علت اصلی بوی بد دهان را به كمك پزشك و دندانپزشك كشف كنید و در پی رفع مشكل باشید. بیماری‌های لثه، پوسیدگی دندان‌ها، سینوزیت مزمن و مشكلات دستگاه گوارش از دلایل اصلی ایجاد بوی بد دهان هستند.

اگر از بوی بد دهان رنج می‌برید، به فكر پوشاندن آن با دهان‌شویه نباشید. شما باید علت اصلی بوی بد دهان را به كمك پزشك و دندانپزشك كشف كنید و در پی رفع مشكل باشید.

دهان‌شویه‌های درمانی

این دهان‌شویه‌ها علاوه بر آثاری كه دهان‌شویه‌های خوش‌بوكننده در دهان ایجاد می‌كنند، اجزایی دارند كه در درمان بیماری‌های دهان و دندان مؤثر هستند. این دهان‌شویه‌ها را حتماً پزشك یا دندانپزشك برای شما تجویز می‌كند. استفاده از این دهان‌شویه‌ها دستورالعمل ویژه‌ای دارد و شما نباید بیش از اندازه مجاز از آنها استفاده كنید چون عوارضی مانند سوختگی و سوزش مخاط، تغییر رنگ دندان‌ها و مسمومیت را به دنبال دارند. دهان‌شویه‌های درمانی به دو گروه تقسیم می‌شوند: یك گروه از این دهان‌شویه‌ها كه ضد باكتری است برای درمان بیماری‌های لثه و پس از جراحی دهان تجویز می‌شود و گروه دوم از این دهان‌شویه‌ها كه با هدف پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها استفاده می‌شوند.

این دهان‌شویه‌ها حاوی فلوراید هستند و می‌توانند پوسیدگی را در مراحل اولیه متوقف كرده و ترمیم كنند و نیز از پوسیدگی بقیه دندان‌ها جلوگیری كنند. به كسانی كه پوسیدگی دندان‌هایشان به كندی پیشرفت می‌كند، توصیه می‌شود هفته‌ای یك بار، دهانشان را با دهان‌شویه فلوراید بشویند ولی اگر پوسیدگی دندان‌هایتان بسیار سریع پیشرفت می‌كند، بد نیست یك شب در میان از این دهان‌شویه استفاده كنید.

انتخاب دهان‌شویه

شما می‌توانید دهان‌شویه‌های متفاوتی را انتخاب كنید. آب نمك ساده ترین دهان‌شویه‌‌ای است كه می‌توانید در منزل تهیه كنید و برای تهیه آن كافی است نصف قاشق چای‌خوری نمك را در یك لیوان آب ولرم بریزید. این دهان‌شویه فقط برای ضدعفونی دهان استفاده می‌شود. در داروخانه‌های ایران، دهان‌شویه‌های ایرانی و خارجی در دسترس شما هستند. دهان‌شویه‌های خارجی قیمتشان نسبت به انواع ایرانی گران‌تر است. در تولید دهان‌شویه‌های ایرانی گام‌های بلندی برداشته شده است و دهان‌شویه‌های متنوعی در بازار هستند كه می‌توانید آنها را امتحان كنید و یكی را به سلیقه خودتان انتخاب كنید. نكته مهم این است كه، شما از دهان‌شویه استفاده كنید. نوعش، بیشتر به سلیقه خودتان بستگی دارد. در تركیبات دهان‌شویه‌های گیاهی، از گیاه مسواك و گیاهانی مثل بومادران و نعناع استفاده می‌شود.

گیاه مسواك به دلیل میزان بالای كلراید موجب كاهش تشكیل پلاك میكروبی روی دندان‌ها می‌شود و عصاره بومادران نیز اثر ضدباكتریایی دارد، به علاوه در كاهش خون‌ریزی لثه موثر است. بعضی دهان‌شویه‌ها برای ضدعفونی دهان و كاهش پلاك باكتریایی هستند و تركیبات ضدعفونی‌كننده دارند و بعضی هم حاوی فلوراید بیشتری هستند.

طرز استفاده
استفاده صحیح از دهان‌شویه‌ها هم راه و رسمی دارد بنابراین برای اینكه بهترین نتیجه را از استفاده از دهان‌شویه‌ها ببرید، مراحل زیر را به ترتیب اجرا كنید.

۱ مسواك بزنید. اولین قدم قبل از استفاده از دهان‌شویه‌ها، مسواك زدن است. مسواك زدن غذاها و پلاك میكروبی را از سطح دندان‌ها و لثه‌ها برمی‌دارد و سطح آنها را آماده پذیرش مواد دهان‌شویه می‌كند.

۲ مقدار كافی از دهان‌شویه را مطابق دستور روی بطری یا تجویز دندانپزشك، درون در بطری دهان‌شویه بریزید (معمولا از در بطری دهان‌شویه به عنوان پیمانه استفاده می‌شود) و در دهان بریزید.

۳ دهان‌شویه را با فشار در دهانتان بچرخانید تا با تمام سطوح دندان‌ها و لثه‌ها و سطوح بین دندانی تماس یابد.

۴ معمولاً ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه زمان برای نگه‌داشتن دهان‌شویه در دهان كافی است. پس از پایان این زمان باقی‌مانده دهان‌شویه را به بیرون تف كنید.

۵ پس از مصرف دهان‌شویه، حداقل به مدت نیم ساعت دهانتان را نشویید. غذا نخورید و مایعات ننوشید تا مواد مؤثر آن در تماس با سطح دندان‌ها و لثه‌هایتان باقی بماند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *